Damy polskiego imperium

Autor: Kamil Janicki

Wydawnictwo: Znak

„Biała” seria wydawnictwa Znak przyzwyczaiła nas do opowiadania nieznanych historii z przeszłości narodu. I robi to z perspektywy kobiety. Niesamowitym jest fakt, że dość długo nie zwracaliśmy uwagę na kobiecą stronę historii.

Nie można być rozczarowanym! Kolejny tom pt „Damy polskiego imperium” to kilka opowieści o naszych władczyniach, które nie były nigdy bezwolnymi istotkami w cieniu swoich ojców, męzów czy braci.

Bez Jadwigi nie byłoby królestwa. Gdy męża wygnano z kraju, to na jej barki spadła walka o przetrwanie dynastii. Gdy zaś wróg stanął u bram Wawelu, ona osobiście dowodziła ostatnim bastionem Piastów.

Elżbieta nie zasłaniała się żadnym mężczyzną. Straciła dłoń, broniąc rodziny przed atakiem oszalałego zamachowca. A gdy jej brat umarł, to ona stała się ostatnią nadzieją królestwa. I jedyną w historii Polski kobietą, która nikomu nie oddała choćby krztyny swej władzy.
Jadwiga Andegaweńska po prababce odziedziczyła nie tylko imię, ale też hart ducha. Zrobiono z niej króla, licząc, że będzie bezwolną marionetką. Ale to ona utorowała drogę do polskiej potęgi.
Pokora, pobożność i nieposkromiona ambicja. Przełomowy moment dziejów. I wybitne damy, bez których nie byłoby Rzeczpospolitej Obojga Narodów.”

Ta seria to jakby odkrywanie na nowo historii, ale tym razem od nieco innej strony.